KLAUZULA INFORMACYJNA

Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r, dalej jako „RODO”, informujemy, że:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.5 ust.2 RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu,
10. po zamknięciu okienka, do klauzuli informacyjnej masz dostęp w górnej części strony.
zapoznałem/zapoznałam się

Nawyk mycia rąk

Jak wprowadzić nawyk mycia rąk u dziecka.
Drogi Rodzicu.
Nie wiemy kiedy "
normalność" wróci do przedszkola, ale warto się do tego momentu przygotować tak, aby zminimalizować niebezpieczeństwa związane z pobytem dzieci wśród rówieśników.


Wykorzystajmy czas pobytu w domu na wypracowanie nawyku prawidłowego mycia rąk. Dzieci uczą się jak to robić, ale to nie znaczy, że ta wiedza jest wykorzystywana. Znają piosenki i wierszyki o myciu rączek, wykonują polecenia nauczyciela: podwiń rękawki, odkręć wodę, … itd. W domu rodzice i dziadkowie często wspomagają przy myciu rąk, lub całkowicie wyręczają dzieci. Starajmy się to zmienić. Bądźmy cierpliwi w oczekiwaniu, aż dziecko skończy samo myć ręce, i nie pozwalajmy na zbędną zabawę przy tej czynności. Dzieci patrzą na lecącą z kranu wodę, bawią się mydłem, produkują pianę. Niektóre szybko wkładają ręce pod wodę i natychmiast wyciągają. Zabawa to nic złego, nauka przez zabawę jest super, ale mycie rąk musimy dzisiaj wszyscy traktować bardzo poważnie i takiej postawy uczmy dzieci.
Co możemy zrobić:


• Przypominajmy w jakich sytuacjach myjemy ręce i dlaczego to jest ważne:

- Gdy widać, że są brudne


- Po wizycie w toalecie

- Po zabawie zabawkami

- Przed posiłkiem

- Po powrocie do domu

- Po wytarciu nosa

- Po zabawie ze zwierzętami.

• Pozwalajmy dziecku na zabawę wodą i mydłem tylko w czasie do tego wyznaczonym, np. podczas kąpieli. Mycie rąk przed posiłkiem, czy też po pobycie poza domem powinno przebiegać według ustalonego schematu.

• Stwórzmy prostą instrukcję mycia rąk. Warto zawiesić w łazience instrukcję rysunkową dla malucha (liczne instrukcje do pobrania w internecie)


• Zapraszaj dziecko do wspólnego mycia rąk, tak żeby mogło obserwować tą czynność.

• Przygotuj minutnik i nastawiaj czas, po którym dziecko kończy myć ręce, lub naucz odpowiednio długo trwającej piosenki, którą należy śpiewać podczas tych czynności.

• Wykorzystaj literaturę dziecięcą i bajki na temat higieny np. podaną na stronie 


https://zakreconamama.pl/2123/mycie-rak-dla-dzieci-instrukcje-piosenki-ietykiety-do-pobrania/ 

• Towarzysz dziecku przez minimum 2 tygodnie przy każdym myciu rąk, pilnując prawidłowości wszystkich czynności. Spokojnie i cierpliwie koryguj błędy.

• Okazuj entuzjazm kiedy widzisz postępy. Nagradzaj i chwal dziecko za prawidłowo umyte rączki. Ustalcie wspólnie jak będziecie świętować, kiedy dziecko opanuje tą czynność i nie będzie potrzebowało podpowiedzi. Zróbcie święto czyściocha, stwórzcie medal dla czyściocha, koronę króla czystości itp., kiedy już opanuje tą umiejętność. Opowiedzcie o sukcesie dziecka babciom i dziadkom, tak żeby słyszało.


Opracowała
mgr Danuta Krawczyk